Bugun...
KUDÜS ÇIKMAZI


HAVVANUR ECE HAVVANUR ECE
cwtuncay@hotmail.com
 
 

KUDÜS ÇIKMAZI

  Trump’ın Kudüs’ü İsrail’in başkenti olarak tanıyacağını açıklamasının ardından birçok İslam ülkesinde karara tepki niteliğinde gösteriler oldu. En sağlam tepkilerden birini de bilindiği gibi Türkiye verdi. İslam İşbirliği Teşkilatı dönem başkanı olan Recep Tayyip Erdoğan 13 Aralık Çarşamba günü İİT’yi İstanbul’da toplayarak İslam dünyası mikro alanlarda ne kadar ihtilaf yaşasa da böyle hassas konularda bir araya gelerek ortak kararlar alabilir gibi bir mesaj verdi tüm Dünyaya. Farkında olmamız gereken ve bizleri asıl ilgilendiren konu Trump’ın attığı bu skandal adımın İslam dünyasında bir tutkal görevi gördüğüdür. Bu sayede İİT kararıyla birlikte Doğu Kudüs Filistin’in başkenti olarak tanındı.
  2003 Irak Savaşı’yla birlikte iyice kutuplaşan İslam dünyası Arap Baharı ile daha da yıpranmış ve bölgesel düzeydeki tahammülsüzlük de hat safhaya çıkmıştı fakat bir kez daha gördük ki Kudüs gibi kırmızı çizgilerimize dokunulduğu zaman bu ümmet kenetlenip dünyaya meydan okuyabiliyor. Küresel aktörler Ortadoğu’da bölgesel dizayn İçin sürekli sahada oldular ve olmaya da devam edeceklerdir fakat Müslümanlar son olaylarla birlikte buna fırsat vermeyeceğini göstermiştir.
   Trump bu kararı neye güvenerek aldı sorusu akıllara gelebilir. Maalesef İslam dünyasının dağınık olmasını listenin en başına yazabiliriz. İkinci olarak ise Suudi Arabistan, Birleşik Arap Emirlikleri ve Mısır’ın her ne olursa olsun destek vereceği düşüncesini sayabiliriz ki nitekimde öyle oldu. Son olarak ise Trump’ın ABD’de ki İsrail lobisine güvendiğini söyleyebiliriz. Trump iktidara geldiğinden beri iç siyasetinde ve uluslararası konjüktürde sürekli sorun yaşayan bir lider ve meşruluk kazanmak için İsrail lobisinin desteğine ihtiyacı var. Aslında Trump kendi iktidarı için birşeyler yapmaya çalışırken kendini bir Kudüs çıkmazının içerisinde buldu. 
   Kudüs konusu hem siyasi hemde hukuki olarak ABD’nin sınıfta kaldığı bir konudur. BM’nin 1980 de aldığı kararı inceleyecek olursak ‘Kudüs hiçbir ülkenin başkenti olarak tanınamaz’ ibaresini görürüz. Peki bu ABD İçin bağlayıcı bir karar mıdır? Tabi ki. Çünkü ABD’de 1980 yılında BM’nin bu kararına imza atan ülkelerdendir ve günümüzde aldığı kararla kendisiyle çelişmektedir. Ek olarak BM’nin de ABD’nin bu kararına karşı olduğunu söyleyebiliriz. Diğer bir küresel aktör Avrupa Birliği ise bu kararı tanımadığını ve iki devletli çözümden yana olduklarını açıklamıştır. Demem o ki Amerika İsrail’le bir başına kaldı.
   Bizler Müslümanlar olarak eğer sağlam durursak Ortadoğu’da akan kan durur, dünyanın hiçbir yerinde Müslüman kanı akmaz. Unutmayın inanıyorsanız üstün gelecek olan muhakkak sizsiniz. Çokça dua edelim inşallah...Bu yazı 2066 defa okunmuştur.

YORUMLAR

Henüz Yorum Eklenmemiştir.Bu Haber'e ilk yorum yapan siz olun.

YORUM YAZFACEBOOK YORUM
Yorum

YAZARIN DİĞER YAZILARI

HABER ARA
SON YORUMLANAN HABERLER
ÇOK OKUNAN HABERLER
  • BUGÜN
  • BU HAFTA
  • BU AY
GÜNDEMDEN BAŞLIKLAR
YUKARI